Az egész életen át tartó tanulás nem üres beszéd, hiszen mindenkinek fontos a személyes fejlődése. A mai világban számos lehetőség van arra, hogy bármikor újat tanuljunk, szakmát váltsunk vagy fejlesszük önmagunkat – vallja Csavar Magda tanár, képző, akivel a különböző kurzusokról, non formális oktatásról beszélgettünk. Meglátása szerint a tanulás viszi előbbre az embert, ezért érdemes kipróbálni új dolgokat.
– Mit kell tudni önről, milyen szakmai út vezetett oda, hogy a képző legyen?
– Csavar Magda vagyok, a kézdivásárhelyi Apor Péter Szaklíceumban tanítok már 26 éve, közgazdász-mérnök végzettségem van és ezen a területen oktatok különböző szakmákat, gazdasági tantárgyakat. Mintegy 15 évvel ezelőtt, a megyei munkaerő-ügynökség felkérésére kezdtem el felnőttoktatással is foglalkozni. Többnyire gazdasággal kapcsolatos tevékenységet oktattam: könyvelést, kereskedelmet, vállalatgazdaságtant, menedzsmentet.
– Mi a különbség a felnőttek tanítása és a diákok oktatása között?
– Teljesen más világ a kettő. A középiskolások 15-18 év közötti fiatalok, akiknek mások az igényeik és nekünk is mások az elvárásaink is. A diákok másképp viszonyulnak az oktatáshoz, hiszen nemcsak egy szakmát tanulnak, hanem különböző más tantárgyakat is. A felnőttek azért jönnek képzésre, mert van valamilyen céljuk: átképzés, munkahely-változtatás, pályázati követelmény miatt tanulnak tovább. A felnőttek másképp állnak hozzá, hiszen csak egyetlen területet tanulnak, nincs számonkérés a képzés alatt, hanem információátadás van, jó hangulatban. Természetesen itt is van vizsga, elméleti és gyakorlati is, de erre könnyebb felkészülni, mint az iskolában. Emellett sokat tanulunk egymástól a résztvevőkkel, hiszen van, hogy ők tudnak olyan gyakorlati dolgokat, ami mások segítségére lehet.
– Milyen tudást sajátíthatnak el az érdeklődők a különböző képzéseken kiknek ajánlja ezt lehetőséget? Mit tanulnak gyakorlatban és elméletben?
– Többféle képzést is tartok különböző területeken. Az egyik a vállalkozásfejlesztés képzés, ami elméleti és gyakorlati oktatás is egyben, több modulban. Itt a különböző dokumentumok kitöltését, cégalapítást, üzleti terv készítést tanulnak. Tartottam kereskedelmi dolgozó képzést is, ami szintén érdekes, hiszen van ipari és élelmiszer-kereskedelem, és nagyon sok újdonságot tanulhatnak azok is, akik esetleg már a szakmában dolgoznak. Itt is gazdasági és kereskedelmi ismereteket tanítok, de fontos az áruismeret is. Emellett tartok könyvelés és előkönyvelés- tanfolyamot, ahol a vagyon jelentését, értékét tanítjuk, de nyilvántartásokat, lezárásokat, mérleget is tanítunk. Mindezek mellett turisztikai, illetve növénytermesztés és állattenyésztés képzés is van, ezek az Európai Uniós pályázatokhoz szükségesek, de egyébként is ajánlott elvégezni azoknak, akik ilyen területen dolgoznak.
– Miért hasznos elvégezni egy képzést? Mennyire fontos a tanulás az ember életében?
– Most nagyon felerősödött az életen át tartó tanulás elmélete, de igazából őseink is ezt csinálták, folyamatosan tanultak valami újat. A cél és a motiváció mindenkinél más, de képezni magunkat nagyon fontos. Ez tanárként kézenfekvő nekem, de úgy gondolom, mindenkinek hasznos, ha tanul. Ma már könnyen átképzehetjük magunka munkahely miatt is, de azért is, hogy változtassunk, megújuljunk.