A StartUp Hub vállalkozásfejlesztési, felnőttoktatási és szakképzési központ égisze alatt működik a StartUp HUB Consulting. A cég széleskörű ügyintézést kínál a kis- és középvállalkozásoknak a pályázatírás, pályázati tanácsadás, projektmenedzsment, közbeszerzések területén. Ezen belül, az agrártámogatások terén is segítséget nyújtanak azoknak a gazdáknak, akik pályáznának, bővítenék farmjukat vagy átalakítanák azt. A lehetőségekről Orbán Miklós agrármérnökkel, mezőgazdasági vállalkozóval beszélgettünk, aki egyben a vállalkozás egyik vezetője is. A pályázati folyamatokat, Czimbalmos Kozma Csongor vezető tanácsadó magyarázta el érthetően a gazdáknak, érdeklődőknek.

– Elég hosszú utat jártál be, mesélj arról, hogyan jutottál el a gazdálkodástól és szövetkezet alapítástól a pályázatírásig?
Orbán Miklós: Érdekes ez az egész, már egyetem után, amikor hazajöttem és elkezdtem gazdálkodni, megjelentek az első Európai Uniós kiírások, és a saját sikeres pályázatunk után másokét is átvállaltuk, majd jelentkezünk egy nagyobb pályázatra, ahol, mint tanácsadó vállaltam részt. Az Agrosic Egyesületnél töltött pályafutásom idején szintén több pályázatban részt vettem szaktanácsadóként.
– Meglátásod szerint, mi jellemzi a gazdatársadalmat Háromszéken, vannak fiatalok, akiknek át lehet adni a gazdaságokat?
Orbán Miklós: Ebben a kérdésben úgy érzem, hogy sok fiatal szeretne itthon maradni és átvenni a gazdaságokat, sőt, az uniós átlaghoz képest a háromszéki gazdatársadalom nem egy elöregedett társadalom. Vannak tenni akaró fiatalok és jönnek az én korosztályomból is, tehát, megfigyelhető, hogy sokan átvették az idősebbektől a gazdaságokat és komolyan vezetik, így ezen a szinten jól állunk.
Milyen műszaki, anyagi háttérrel indul ma egy fiatal gazda?
Orbán Miklós: A háromszéki gazdatársadalom jól felszerelt farmokkal rendelkezik. Ez annak köszönhető, hogy az elmúlt években jól lehívták a pályázatokat, főleg a krumplis szekcióban, sőt az országban egyedülállóként sikerült jól lehívni ezeket a pénzeket. Aki pályázik, fejlődik, hiszen mindig kell még egy traktor, eke, mezőgazdasági eszköz, de sokan vannak olyanok is, akik nem pályáznak, a székely-magyar létből adódóan félénkek. Ezúton szeretném őket bátorítani, és említeném példaként a Pro Economica pályázatot, ami magyarországi alapokból volt finanszírozva, magyarul voltak a kiírások, tehát könnyebb volt az eljárás is. Akkor is megéri próbálkozni, ha az összeg alacsony, mert elsőre az is sokat számít, a későbbiekben pedig lehet növelni a lehívott összeget.
– Melyek a feltételek, előnyt élvez, aki fiatal a pályázatok pontozásnál?
Orbán Miklós: Minden pályázatnál, legyen az zöldségtermesztés vagy állattenyésztés, aki 40 év alatt van, plusz pontot kap. Ha farmvezetőként van jelen és fiatal, az is plusz pont. A fiatal gazda pályázatnál például kizáró ok, hogy a pályázó 40 év alatt legyen, és az új ciklusban erre külön figyelnek, éppen ezért ajánlott a fiataloknak.

Hasonló válaszokat adott Czimbalmos Kozma Csongor is, aki évekkel ezelőtt került kapcsolatba a mezőgazdasági pályázatokkal, hiszen évekig egy másik pályázatíró cégnél dolgozott, ahol többnyire mezőgazdasági pályázatokkal foglalkoztak, és ezáltal nagyon sok gazda modern gépekhez tudott jutni a megyében.
– Milyen pályázatok vannak jelenleg, mire figyeljenek a fiatal mezőgazdászok?
Czimbalmos K. Csongor: Jelenleg két típusú pályázatról tudunk beszélni. Az egyik a 40 évnél fiatalabb gazdáknak szóló pályázati kiírás. A kiírás kedvezményezettjei a 2023-2029-es periódusban fejenként mintegy 70 ezer eurót kaphatnak a korábbi 40 ezer euró helyett az országos szinten 250 millió eurós keretből, ami összesen több, mint 3500 pályázatot fog majd jelenteni. A pályázati kiírás célja a fiatal mezőgazdasági termelők támogatása, a mezőgazdasági generációs megújulás elősegítése és a vidéki vállalkozások beindítása.Fontos feltétel, hogy senki nem tud magánszemélyként pályázni, mindenképp szükséges a jogi személyiség bejegyzése.
– Honnan és milyen segítséget kaphatnak a pályázók?
Czimbalmos K. Csongor: Mint mondtam, a jelentkezők nem tudnak pályázni magánszemélyként, mindenképp jogi személy szükséges a dosszié összeállításához. Éppen ezért, mielőtt a fiatal gazda tavasszal leadja az APIA-hoz (Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség) a föld- és állatállomány-alapú támogatási kérelmét, fontos, hogy egyeztessen egy pályázatíró cég képviselőjével, akivel közösen meg tudják határozni a pályázati kiírások szempontjából megfelelő méretű és struktúrájú farmot.. Ezután a folyamat után a pályázati tanácsadó tud segíteni a procedúrák értelmezésében is. Ami még fontos követelmény: a gazdának, az új szabályozások szerint, egy minimális szakmai képesítésre vagy az elmúlt 10 évből legalább 12 hónap mezőgazdasági tevékenységben szerzett tapasztalatra is szüksége lesz annak érdekében, hogy pályázni tudjon.
– Milyen lehetőségek vannak még?
Czimbalmos K. Csongor: Egyet már említettem, a másik lehetőség a 80 százalékos támogatás, a 41 év alatti fiataloknak, illetve a 65 százalékos, ami a 45 évet be nem töltött, és több, mint 5 éve gazdálkodó fiataloknak szól. Ezek az agrártámogatások elérhetik a 200 ezer eurót is gazdánként, viszont elsősorban beruházásokra (építkezés, szoftverek, gépek) lehet pályázni. Itt, mint egyébként minden kiírás esetében a fontos, hogy csak jogi személyként tudnak pályázni az érdeklődők. Továbbá a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökséghez lejelentett farm-struktúra kialakítása is ugyancsak fontos, irodánk pedig ebben is segítséget tud nyújtani az érdeklődőknek.
StartUp HUB Consulting megtalálható Sepsiszentgyörgyön az Olt utca 8. szám alatt, az A5 irodában. Előzetes bejelentkezés a consulting@startup-hub.ro email címen lehetséges.