Tegnap került sor a StartUp HUB keretén belül működő VET Center évértékelésére, amely az Erasmus+ programon keresztül külföldi diákoknak kínált szakmai gyakorlatot a megyében különböző vállalatoknál és szakképző iskolákban.








Idén összesen 332 magyarországi, szlovákiai, szerbiai, belgiumi, lengyelországi és németországi diák és 72 tanár vett részt szakmai gyakorlaton 102 megyei cégnél, iskolában és szervezetnél. A program mobilitási és együttműködési lehetőségeket kínál a felsőoktatás, a sport, az iskolai oktatás, a felnőttképzés, az ifjúság és a szakképzés területén. A képzés támogatja a szakképzésben tanulókat, hogy külföldi szakmai gyakorlaton vegyenek részt.

Röviden, a mérleg:
- A szakképzést pozitívabb fényben tüntették fel
- a projektek életeket változtattak meg – egyes diákok beleszerettek a választott szakmájukba, de voltak olyanok is, akik szociális és angol nyelvi készségeiket fejlesztették
- a vállalkozók rengeteg segítséget kaptak a diákoktól, mind fizikailag, mind erkölcsileg, mivel ez önbizalmat adott nekik,
- fontos eleme volt a szociális, támogató és befogadó jelleg. A fogyatékkal élő diákokat is bevonták ezekbe a projektekbe, de humanitárius akciókat is szerveztek, ahol a fiatal résztvevők például az idősek otthonába mentek.






A StartUp HUB egyik alapítója, Grüman Róbert kiemelte: a lényeg az együttműködés. „Ha együttműködés van, akkor szép dolgokat lehet véghezvinni. Mi vagyunk a legkisebb megye Romániában, és itt van a legnagyobb oktatási központ, amely fogadja az európai szakiskolákba beiratkozott fiatalokat, akik Sepsiszentgyörgyöt választják tanulási célpontnak. Ez a program véleményem szerint életeket változtat meg. Azok a fiatalok, akik részt vesznek az ilyen mobilitásokon, megérnek, új készségeket szereznek, a sajátjuktól eltérő kultúrákat látnak, és végül más emberként térnek vissza hazájukba” – mondta el Grüman Róbert.
Béres Norbert, a VET Center operatív vezetője elmondta, hogy bár kezdetben nem volt könnyű kialakítani a vállalatokkal a partnerséget, az első tapasztalatok mindenkit meggyőztek az ilyen típusú projektek előnyeiről. “Így jutottunk el oda, hogy több mint 100 együttműködő partnerünk van. Néhányan közülük elragadtatva kérték többször is, hogy kerüljenek fel a listára” – nyilatkozta.

Az intézményi partnerek számára is hasznos tapasztalatcserét jelentett a program – erősítette meg a sepsiszentgyörgyi Puskás Tivadar Szakközépiskola igazgatója, Szőke Annamária.
„Diákok és tanárok látogattak el hozzánk. Meglátogatták az iskolai műhelyeket, és beszélgettünk velük, hogy lássuk, milyen különbségek vannak az oktatási rendszerek között. (…) Sok diák, akivel beszéltünk, azt mondta, hogy nekünk a nagyon jól felszerelt műhelyeink vannak (…) Sok mindent csinálunk az iskolában, és bizalmat ad a diákoknak, hogy az iskola megtanít a munkára. Más országok tanárai ugyanezt mondták, hogy náluk nincsenek ilyen jól felszerelt műhelyek” – magyarázta az igazgatónő.
„A 2024-es év új kihívást hoz, mivel újabb partnerségi kérelmet kaptunk, ezúttal a Karib-térségből, konkrétan Szent Márton (Sint Maarten) szigetéről, amely közigazgatásilag Hollandia és Franciaország része. Onnan várjuk majd a diákokat, hogy jöjjenek szakmai gyakorlatra” – mondta a VET Center partnerségekért felelős igazgatója, Kelemen Szilárd Péter.

A találkozón a programban részt vevő cégek és intézmények képviselői elismerő okleveleket kaptak, és a tervek szerint 2024-ben folytatják a partnerséget.