A fa megmunkálása évezredes tevékenység, mégis egyre kevesebb az igazi mesterember. Kádár Attila fiatal vállalkozó éppen ezért nyitott saját műhelyt, ahol a tervezéstől a faanyagok kiválasztásán és vágásán át a darabok összeszereléséig teljes körű munkát végeznek. A vállalkozás indításáról és a szakma jövőjéről interjúban számolt be.
– Kérlek, mutatkozz be és mesélj magadról, a vállalkozásról, amit indítasz!
– Kádár Attila vagyok és Nyujtódon indítottam a vállalkozásomat, egy asztalosműhelyt, ahol tömör fából készítünk egyedi termékeket, kerteket, kerti bútorokat, gyerekágyakat, lépcsőket, azaz mindent, ami fából készül, többnyire külső használatra. Belső bútorokat egyelőre nem készítünk, de a jövőbeli tervek között ez is szerepel.
– Honnan jött az ötlet, hogy ilyen jellegű vállalkozásba kezdj? Mi volt számodra a legnagyobb motiváció?
– Gyerekkorom óta szerettem fával dolgozni, barkácsolni. Hobbi szinten is ezt csináltam, nagyon élveztem ezt a munkát. Ez vitt rá arra is, hogy vállalkozássá fejlesszem a tudásomat és tovább fejlesszem ezáltal magamat is.
– Hol hallottál erről a lehetőségről és mit jelent számodra a 25 000 euró, mire fordítod?
– A pályázati pénzből professzionális gépeket sikerült vásárolni, amelyek elengedhetetlenek a famegmunkáláshoz és a minőségi munkához. Fontos volt ezeknek a munkagépeknek a beszerzése, a 25 000 euró pedig elegendő volt ahhoz, hogy sikerüljön és többet, jobban tudjunk dolgozni. A lehetőségről a közösségi médiából értesültem, de ismerősök is ajánlották.
– Mik a hosszú távú terveid ezen a területen?
– Az út, amit bejártam nem volt könnyű, voltak nehezebb pillanatok a bürokratikus eljárások miatt, de utólag nézve: megérte. Hosszú távú terveim között a vállalkozás bővítése szerepel, szeretnék több alkalmazottal dolgozni, újabb munkákat kivitelezni.
– Mit üzensz azoknak a fiataloknak, akik vállalkozást szeretnének indítani a jövőben?
– Én mindenkit bíztatnék, hogy próbálja megvalósítani az ötleteit, és bár nem könnyű vállalkozni, de mindenképpen megéri, érdemes belevágni. Ismerőseim között is vannak, akik hasonlóan vágtak bele a cégalapításba és látom, hogy sikerülhet, ha van hozzá megfelelő tudás és akarat. Úgy látom, hogy abban a szakmában, amit én csinálok, egyre kevesebb a szakember, az idősebbek bezárják a műhelyeket, ezért fontos a fejlődés és a szakmát továbbvinni.