A divat nemcsak változik, de vissza is változik, hiszen ismét előtérbe kerültek a 20-30 évvel ezelőtti ruhadarabok vagy kiegészítők. Erre a vintage-érzésre építi vállalkozását a csíkszeredai Sándor Janka, aki különböző textilre és más anyagra varrja, festi saját és a megrendelők által kért mintákat, újraalkotva ezzel ruhadarabokat, táskákat, cipőket. Vállalkozásának ötletéről és további terveiről interjúban számolt be.

– Kérlek, mutatkozz be és mesélj magadról, a vállalkozásról, amit indítasz?

– Sándor Janka vagyok, a Moonchild Arts Design megalkotója, eredetileg marketing szakon végeztem a csíkszeredai Sapientia egyetemen, és rájöttem, hogy nagyon sok design-nal foglalkozó vállalkozás van a városban. Elkezdett vonzani ez a terület, így a szakmai gyakorlatomat is az Esztány Táska cégnél végeztem, ami óriási tapasztalat volt számomra. Ott nyertem betekintést a kézművesség és a termékek gyártásának folyamatába, és mivel gyerekkorom óta érdekelt ez a terület, kipróbáltam én is. A járvány időszak alatt kezdtem el kézműveskedni, különböző anyagokkal dolgozni, farmer anyagra varrni, festeni, és ezek annyira jól sikerültek, hogy végül megrendelőim is lettek. Így született meg a vállalkozás ötlete, amit a StartUp HUB-nak köszönhetek.

Honnan jött az ötlet, hogy ilyen jellegű vállalkozásba kezdj? Mi volt számodra a legnagyobb motiváció?

– Számomra az volt a legnagyobb motiváció, hogy megmutassa magam, a termékeimet, és hogy ezek minél több emberhez eljussanak. Ugyanakkor, megvalósítottam azt az álmomat, hogy a hobbim lett a munkám és a vállalkozásom is, így ez is óriási húzóerő volt, amikor belevágtam.

–  Szerinted milyen tulajdonságokkal kell mindenképp rendelkeznie annak, aki saját vállalkozást szeretne?

Mindenképpen a kitartásra fektetnék hangsúlyt, mert nehéz utat kell végigjárni, ami nem egyszerű. Sokszor jön az érzés, hogy feladjuk, de nem szabad elveszíteni a reményt, mert ezáltal csinálhatjuk azt, amit szeretünk. Ez a másik, ami fontos, hogy a tevékenységed, a vállalkozásod a hobbid is legyen.

– Hol hallottál a lehetőségről és miben segített neked a 25 000 euró?

Újságcikkben láttam meg a felhívást és nagyon örültem, rengeteg mindent tudtam megvásárolni. A beszerzési és papírmunka résznél ez gondot is okozott, de megérte. Számos eszközt, anyagot tudtam vásárolni, de egy műhelykonténert is vettem, ahol dolgozni tudok. Számomra egyértelműen nagy segítség volt ez az összeg.

– Mik a hosszú távú terveid ezen a területen?

A jövőben minél több megrendelőt szeretnék, fejleszteni a termékeket, a kínálatot. Újdonságokban is gondolkozom, ezeket is szeretném megvalósítani.

– Mit üzensz azoknak a fiataloknak, akik vállalkozást szeretnének indítani a jövőben?

– Sokan mondják, hogy a saját főnököd vagy, ami igaz, de rengeteg örömmel is jár egy-egy vállalkozás. Az, hogy nehézségek vannak, senkit ne rettentsen el, mert megéri, hiszen a tied és olyan dolog, amit valóban akartál.