Geréb Szilárd is egyike azoknak a fiataloknak, akik 25 000 eurós támogatást nyertek vállalkozásuk indítására, fejlesztésére. A fiatal vállalkozó háztartási gépek, légkondicionáló berendezések szerelésével és szervizelésével foglalkozik. Terveiről kérdeztük.

– Mesélj kicsit magadról, mivel foglalkozol, milyen munkatapasztalatod van?

– Geréb Szilárd vagyok és háztartási gépek szerelésével foglalkozom, mosógép, mosogatógép, ruhaszárító, illetve légkondicionáló berendezések szerelése, karbantartása. Egész megyeszintre kiterjedő családi vállalkozásban szereztem tapasztalatot, viszont most már szeretnék külön utakon járni, újításokat bevezetni, frissíteni az eszköz- és szerszámparkot.  Terveimben a család is támogat, örülnek, hogy pályáztam és sikerült.

– Mire fordítod a támogatást, amit nyertél?

– Olyan korszerű műhelyt tudok ezáltal kialakítani, ahol minden alkalmazott külön szerszámkészletet kap, jobban tudnak dolgozni és ez óriási segítség lesz. Ezek az eszközök nagyon drágák és saját pénzből lehetetlen lett volna megvásárolni. Viszont nagyon fontos, hogy jó szerszámaink legyenek, hiszen csak így lehet precíz munkát végezni.

– Milyennek látod azt a szakterületet, amiben dolgozol? Mekkora a szakemberhiány és van-e utánpótlás, érdeklődés a szakma iránt?

– Én édesapámtól tanultam mindent, amit tudok és használok. Bár van érdeklődés, de az elmúlt években csökkent, sajnos egyre kevesebb fiatalt érdekli a szakmunka. Nem nagyon képzelik el munkásként a jövőjüket a mai fiatalok,  sajnos a szakmunkásképzők is leértékelődtek és véleményem szerint vissza kellene állítani a presztízsét a szakmáknak. A munkásokat nehéz megfogni, kevés szakember van, aki szabad. Ugyanakkor, ezzel párhuzamosan viszont a kliensek elvárása egyre nagyobb.  Őket kiszolgálni fontos, éppen ezért fektetek én is a cégbe, igyekszem fejleszteni, újításokat eszközölni, tanulni, fejlődni.

– Mi az oka annak, hogy ilyen nagy lett a kereslet a szakmunkások iránt a társadalom részéről?

– Sajnos a társadalom is kiszolgáló társadalom, vagyis, minden könnyen elromlik, már szinte rögtön, amint letelik a garancia, minden arra hajt, hogy vegyünk új terméket. Azoknak, akik különböző eszközöket, gépeket gyártanak, nem érdekük a hosszantartó termék gyártása. Mi ezt szeretnénk megelőzni azzal, hogy javítunk és kicserélünk alkatrészeket, újjá varázsolunk egy-egy háztartási eszközt, gépet.  Azt vallom, hogy mindent nem kell rögtön kidobni, van, amit érdemes javítani és mi ezt céloztuk meg.

– Kik veszik igénybe a szolgáltatásaitokat?

– Változó, vannak kis háztartások, de nagyobb cégek, mert mindenkinek fontos, hogy jól működő gépeik legyenek. Ami a családokat illeti, a mosógép például nagyon hasznos és sokat használt, régen nem mostak ennyit, most azonban igen és szükség van javításokra. Ugyanakkor újítás a légkondicionáló felszerelés is, itt is kezdett elterjedni. Ez is hasznos, hiszen nyáron hűtésre, télen pedig akár fűtésre is lehet használni.

– Miben segített neked ez a pályázat? Hol találkoztál a lehetőséggel?

– A közösségi médiában találtam rá és nagyon örültem a felhívásnak. Úgy voltam vele, hogy biztos nem lesz könnyű, de megpróbálok pályázni, mert különben más próbálkozik és nyer. Egyáltalán nem bántam meg, hiszen nagy segítség a jövőben ez az összeg. Másoknak is ajánlom, hogy legyenek bátrak, vágjanak bele, mert megéri minden nehézség ellenére.

– Milyen nehézségekkel szembesültél?

– Az eljárás elég bürokratikus, de úgyis megéri. Azért is, mert a StartUp HUB munkatársai mindenben segítenek, készségesen a rendelkezésemre álltak, minden kérdésre válaszoltak, segítettek kiigazodni a különböző rendelkezések, törvények között.