Egy asztalosműhely több szolgáltatást is magába foglalhat, a Woodsense csapata pedig olyan szolgáltatást nyújt, amely eddig hiánycikk volt környékünkön. Bartha Levente szakember a StartUp HUB-nak köszönhetően nyitotta meg műhelyét, második generációs asztalosként magas minőségű elemek, bútorok készítésével foglalkozik. A vállalkozásról, famegmunkálásról és terveiről interjúban számolt be.
– Kérlek, mutatkozz be és mesélj magadról, a vállalkozásról, amit indítasz!
– Bartha Levente vagyok, asztalosműhelyt nyitottam Angyaloson, második generációs asztalos vagyok, a szakmát édesapámtól tanultam, általa kerültem bele. Ebben nőttem fel, gyerekkorom óta jelen voltam a műhelyben, segítettem, barkácsoltam, később pedig dolgozni is kezdtem. A fafeldolgozás területén szinte mindennel foglalkozunk: ajtókat, ablakokat, bútorokat készítünk, de főként a régi épületekre koncentrálunk. Műemlék épületeket újítunk fel, de modern irányt is kerestünk, olyan kereteket készítünk, amelyek fából készülnek alumínium bevonattal, amitől időtálló lesz a termék. Az ablakok, ajtók, lépcsők felújításánál minden erőfeszítést megteszünk annak érdekében, hogy az eredeti részleteket és stílust hűen visszaállítsuk.
– Honnan jött az ötlet, hogy ilyen jellegű vállalkozásba kezdj? Mi volt számodra a legnagyobb motiváció?
– Nem ez volt az első próbálkozásom arra, hogy elindítsak egy startupot, de akkor nem jártam sikerrel. Aztán úgy hozta a sors, hogy ez a projekt bejött és úgy érzem teljesen nekem való volt. Ugyanakkor, a jövőben is szeretnék még pályázni, amennyiben lesz rá esély. Ez a mostani lehetőség nagy segítség volt, de tanulópénz is, mert sokat dolgoztam, így betekintést nyertem a projektek világába, a bürokrácia útvesztőibe.
– Szerinted milyen tulajdonságokkal kell mindenképp rendelkeznie annak, aki saját vállalkozást szeretne?
– Határozottnak kell lenni és kitartónak, hiszen a vállalkozás indításával kapcsolatos teendők, a papírmunka nagyon leterhelő lehet és a rendszer sincs a vállalkozók segítésére. Sokszor kértek a pályázat alatt olyan dolgot, ami lehetetlen volt, így kissé megnehezítették a folyamatot. De támogatással, segítséggel elérhető a siker, és utána már csak dolgozni kell abban a vállalkozásban, amit az ember szeretett volna.
– Hol hallottál erről a lehetőségről és mit jelent számodra a 25 000 euró, mire fordítod?
– A pályázatról a közösségi médiában hallottam és a 25 000 euróból sikerült vásárolni egy szoftvert, amellyel ajánlatokat tudok készíteni, de a méréseket is el lehet végezni. Ugyanakkor weboldalt indítottam, de katalógus is készül. Emellett két gépet vásároltam, amelyek nagyon fontosak a munkálatok elvégzésénél. A műhely most már jól felszerelt, így a szakemberek segítségével, legyen szó egyedi bútorokról, beltéri ajtókról, vagy egyéb faipari kiegészítőkről, a legmagasabb minőségi elvárásoknak megfelelően tervezzük és készítjük el ezeket.
– Mik a hosszú távú terveid ezen a területen?
– Az az igazság, hogy nem szeretnék nagy céget, inkább maradnék meg annak, ami jelenleg vagyok. A cél az, hogy olyan munkálatokat tudjak kivitelezni, amelyeket mások nem. Most is van, hogy olyan helyekre hívnak vagy olyan megrendeléseink vannak, ami nem túl egyszerű. Az lenne a fontos, hogy minél magasabb minőségben dolgozzunk, hiszen a szaktudásunk megvan hozzá.
– Mit üzensz azoknak a fiataloknak, akik vállalkozást szeretnének indítani a jövőben?
– Mivel nagyon sok helyen, más kontinensen is jártam, azt tapasztaltam, hogy sehol sem egyszerű, és itthon sem. Érdemes mindenképp megpróbálni, ha valaki vállalkozni szeretne, de a bürokratikus része nagyon nehéz, olyan anomáliák vannak, amelyekre nem lehet felkészülni. Támogatásra és türelemre van szükség, de a végén a sikerélmény felülírja a nehézségeket.